Miten kaivo desinfioidaan? (KK 120)
Kaivo joudutaan desinfioimaan, jos kaivoveden likaantuminen on aiheutunut terveydelle haitallisista bakteereista. Haitan aiheuttaja on poistettava sekä kaivo pestävä ja mahdollisesti kunnostettava ennen kaivon desinfiointia.
Kaivon puhdistuksen ja mahdollisen kunnostuksen jälkeen kaivo pumpataan mahdollisimman tyhjäksi ennen desinfiointitoimenpidettä. Pumppauksessa kaivoveden pintaa ei saa kuitenkaan alentaa liikaa, koska tällöin on vaarana kaivon pohjan hydraulinen murtuma.
Kaivo desinfioidaan vetyperoksidilla, natriumhypokloriitilla tai kalsiumhypokloriitilla. Suositeltavinta on käyttää vetyperoksidia, jota voi hankkia apteekista. Desinfiointiaineiden käytössä on oltava varovainen, koska aineet saattavat olla haitallisia iholle etenkin suun ja silmien alueella. Vettä ei saa käyttää desinfioinnin aikana.
Kaivon seinämät valellaan desinfiointiaineella joko ruiskun avulla tai harjaamalla, avataan hanat ja juoksutetaan vettä järjestelmään. Kemikaalin annetaan vaikuttaa kaivossa ja putkistossa käyttöohjeessa olevan ajan (vetyperoksidi 24 tuntia, kloori 12 tuntia).
Vaikutusajan jälkeen järjestelmä on huuhdeltava, jos desinfiointiin käytetään klooria. Huuhteluvettä ei tule johtaa viemäriin, jos on kyseessä kiinteistökohtainen jätevedenkäsittelyjärjestelmä. Huuhteluvesi on dekloorattava eli hajotettava kloori ja johdettava vesi esimerkiksi maastoon kiinteistöllä. Tästä on syytä keskustella etukäteen kunnan ympäristöviranomaisen kanssa. Desinfiointiin suositellaan käytettävän vetyperoksidia, koska se hajoaa vedeksi ja hapeksi vaikutusajan jälkeen eikä sitä ole tarpeen huuhdella.
Kaivosta otetaan vesinäyte ennen sen käyttöönottoa. Vesinäyte voidaan ottaa aikaisintaan noin viikon kuluttua kaivon puhdistuksesta, mahdollisesta kunnostuksesta ja desinfioinnista. Näyte toimitetaan lähimpään talousvesiä analysoivaan laboratorioon. Kaikkiaan kaivon desinfiointiin ja vesianalyysin saamiseen kuluu noin kaksi viikkoa. Juomiseen ja ruoanlaittoon tarkoitettu vesi on hankittava muualta, kunnes analyysi osoittaa veden täyttävän talousveden laatuvaatimukset.
Kallioporakaivo desinfioidaan samoin kuin rengaskaivo. Porareiästä joudutaan kuitenkin poistamaan pumppu tarvikkeineen, jonka jälkeen reikä painehuuhdellaan ja desinfioidaan. Puhdistus kannattaa teettää siihen perehtyneellä urakoitsijalla, jolla on putkiston poistamiseen ja painehuuhteluun tarvittava kalusto.
|