Gå in i texten   RSS |  Sidkarta |  Suomeksi |  In English  
 
miljo.fi

       Avancerad sökning
 
 
Miljöministeriet | Finlands miljöcentral | Regional miljöinformation | www.ara.fi
« Föregående nivå
Pressmeddelande
3.11.2009 (Publicerad)
Västra Finlands miljöcentral
Kontakta den sidansvarige
Versioner
Finsk version
Skriv ut
www.miljo.fi > Västra Finland > Tjänster och produkter > Pressarkiv > Pressmeddelanden 2009 > Regleringssituationen i Esse ås vattendrag
  
Vi förnyar vår webbtjänst under våren 2013.
Läs mer om förnyelsen

Regleringssituationen i Esse ås vattendrag

Regleringsarbetsgruppen för Esse å höll sammanträde 28.10.2009 i Alajärvi. På mötet behandlades den gångna sommarens och höstens regleringssituation samt prognosen för kommande vinter. Av de reglerade sjöarna vid Esse å var vattenståndet i Lappajärvi ca 30 cm lägre än genomsnittet för motsvarande tidpunkt. Vattenstånden i Alajärvi och Evijärvi låg nära den genomsnittliga nivån för tidpunkten.  

Vattenståndet i Alajärvi var 27.10.2009 på nivån N43 +103,95 m och avtappningen till Kurejoki 1 m3/s. Vattenståndet i Lappajärvi låg 27.10.2009 på nivån N60 +69,30 m (projektets nivå 168,41 m) och avtappningen från sjön var ca 5,6 m3/s. Vattenståndet i Evijärvi låg 27.10.2009 på nivån N60 +61,79 m, (projektets nivå 161,14 m) och Esse ås vattenföring vid Kattilakoski var ca 6,5 m3/s.

Den gångna sommaren och hösten har varit mycket torr och regnfattig i de österbottniska landskapen, vilket har synts som små vattenföringar och exceptionellt låga vattenstånd både i reglerade och oreglerade sjöar. Av de reglerade sjöarna vid Esse å har endast vattenståndet i Evijärvi under sommaren legat nära den genomsnittliga nivån. I början av sommaren steg Lappajärvi nära målzonens övre gräns, men på grund av den torra och varma sommaren och hösten har vattenståndet hela tiden sjunkit. Vid genomsnittliga väderleksförhållanden sjunker Lappajärvi ännu 15 cm under vinter. Även vattenytan i Alajärvi sjönk under sommaren lägre än genomsnittet, men under oktober har den stigit nära regleringens övre gräns. 

Den gångna sommaren och hösten har varit sällsynt regnfattig i landets västra delar, i Södra Österbotten regnade det allra minst i hela landet. T.ex. vid Evijärvi observationsstation regnade det i september endast 39 % av den normala mängden. Även juni och augusti var mycket regnfattigare än normalt. På grund av det varma och regnfattiga vädret har avdunstningen från sjöarna varit större än genomsnittet. Bristen på markfukt är för tillfället ca 40-50 mm vid Esse ås vattendragsområde, d.v.s. att denna mängd nederbörd behövs, innan den största delen av nederbörden går som ytavrinning till åarna. På grund av bristen på markfukt kan även stora sura urlakningar från sura sulfatjordar förväntas under nästa rikliga nederbörd.

Vattenytan i Larsmo-Öjasjön har tidvis under sommaren och i början av hösten varit under målzonens (+10 - +20 cm) nedre gräns. Som lägst var vattenytan i september +2 cm. På grund av den torra sommaren har Storströmmens och Gertruds fiskvägar hållits stängda 8.6. – 11.9. Nästa alla avtappningar har sköts via Kräkilä fiskväg i Öjasjön. På mötesdagen 28.10. var vattenytan +10 cm, d.v.s. vid målzonens nedre gräns.   

Ytterligare information

  • Äldre ingenjör Tuuli Saari, tfn 0400 663 028
  • Äldre ingenjör Lasse Känsälä, tfn 0400 841 155
  • Överinspektör Tarja Savea-Nukala, tfn 040 535 3919

 

 

© Copyright Statens miljöförvaltning  | Om vår webbtjänst  | Ge respons | Kontaktinformation