Att vistas i naturen
| |
|
 |
|
© Eira Kuikka
|
| |
Att tillfälligt vistas i naturen – t.ex. solbada, simma eller ta dig en vilopaus – är tillåtet på samma ställen där du får röra dig, så länge du inte ger upphov till skada eller olägenheter för markägaren eller innehavaren av området. Du får också tillfälligt slå läger, t.ex. tälta över en helg eller under en annan kortare tid.
Vill du under en längre tid hålla till eller tälta på någons ägor, ska du helst rådgöra om detta med markägaren, eftersom risken för skador eller olägenheter då är större.
Vid badstränder och i andra specialområden är det vanligen inte tillåtet att slå upp sitt tält. De egentliga rekreationsområdena har ofta tältplatser eller andra ställen som anvisas dem som vill tälta.
|