Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden tuottajavastuu
Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden tuottajavastuu koskee sähkö- ja elektroniikkalaitteiden (SE-laitteet) valmistajia ja maahantuojia sekä myyjiä, jotka myyvät laitteita omilla tuotemerkeillään. Tuottajavastuu koskee lähes kaikkia ammattikäyttöön ja kuluttajille tarkoitettuja SE-laitteita. Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden tuottajavastuu perustuu jätelakiin (646/2011) ja valtioneuvoston asetukseen sähkö- ja elektroniikkalaiteromusta (852/2004). Valtioneuvoston asetuksen sähkö- ja elektroniikkalaiteromusta liitteessä 1 on esimerkkejä tuottajavastuun alaisista SE-laitteista.
Tuottajavastuun hoitaminen
Jos yrityksen tuotevalikoimaan kuuluu kuluttajille tarkoitettuja SE-laitteita (B-to-C), tuottajavastuun velvoitteet ovat niin suuret, että käytännössä yrityksen kannattaa liittyä tuottajayhteisön jäseneksi. Kuluttajille tarkoitettuja SE-laitteita ovat kaikki sellaiset laitteet, joita käytetään tai voidaan käyttää kotitalouksissa.
Sähkö- ja elektroniikka-alan hyväksyttyjä tuottajayhteisöjä on viisi: ERP Finland ry, SER-Tuottajayhteisö ry sekä SELT ry, ICT-Tuottajaosuuskunta ty ja Flip ry, joihin saa yhteyden niiden yhteisen palveluyhtiö Elker Oy:n kautta. Linkit tuottajayhteisöihin löytyvät sivun oikeasta reunasta.
Jos yrityksen tuotevalikoimassa on vain ammattikäyttöön (B-to-B) tarkoitettuja laitteita, yritys voi joko liittyä tuottajayhteisöön tai tehdä hakemuksen tuottajarekisteriin ja järjestää itse käytöstä poistettujen maahantuomiensa ja valmistamiensa laitteiden kierrätyksen, uudelleenkäytön ja muun jätehuollon.
Hakemuslomake tuottajarekisteriin löytyy linkistä "Hakemukset tuottajarekisteriin".
Seurantatietojen toimittaminen
Sähkö- ja elektroniikkalaitteiden tuottajien ja tuottajayhteisöjen on toimitettava edellisen vuoden seurantatiedot Pirkanmaan ELY-keskukseen 30.4. mennessä. Jos tuottaja on liittynyt tuottajayhteisöön, sen ei tarvitse raportoida ympäristökeskukselle, vaan tuottajayhteisö raportoi jäsentensä puolesta.
Raportointilomake löytyy linkistä "Seurantatietojen toimittaminen".
Usein kysyttyä
Mistä löytyy lähin sähkö- ja elektroniikkaromun keräyspiste?
Tiedot keräyspisteistä löytyvät Jätelaitosyhdistys ry:n ylläpitämästä valtakunnallisesta keräyspistehausta (kierrätys.info, linkki sivun oikeassa reunassa).
Koskeeko tuottajavastuu yritystuotteita?
Tuottajavastuu koskee sekä kotitalous- että yritystuotteita.
Voiko yritys viedä keräyspisteeseen sähkö- ja elektroniikkalaiteromua? Sopimuksen mukaan. Lisäksi yritys voi viedä keräyspisteeseen laadultaan ja määrältään kotitaloustuotetta vastaavaa sähkö- ja elektroniikkalaiteromua, esimerkiksi muutaman kahvinkeittimen ja mikroaaltouunin tai tietokoneen.
Kuka toimii RoHS-viranomaisena? Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes), katso linkki sivun oikeassa reunassa.
Lisätietoja
Yhteyshenkilöt ja -tiedot
|