Lundskyddsprogrammet
| |
|
 |
|
Guckusko.
Bild: miljöförvaltningens bildbank
|
| |
Syftet med lundskyddsprogrammet är att skydda lundar av olika typer inom olika lundvegetationszoner samt att trygga deras flora och fauna. Statsrådets principbeslut om det riksomfattande lundskyddsprogrammet fattades år 1989.
Det är 436 områden med en sammantagen areal på cirka 5 300 hektar som ingår i programmet. De flesta lundar som ska skyddas finns i södra Finland, medan det lägsta antalet skyddsobjekt som omfattas av programmet finns i mellersta Finland, i Österbotten samt i Skogs- och Fjällappland.
Huvuddelen av de områden som ingår i programmet är statsägda eller har inrättats som privata naturskyddsområden. Även i andra skyddsområden finns det lundar.
Det är Forststyrelsen som svarar för vården av lundskyddsobjekten på statens marker, medan markägaren, skogsvårdsföreningen, kommunen eller någon annan instans bär ansvaret för vården av lundarna på privat mark. Vårdarbetena ersätts ur statens medel.
Särskilt viktiga livsmiljöer
Bördiga små lundar hör till de särskilt viktiga livsmiljöer som skyddas med stöd av skogslagen, medan dungar med ädla lövträd och hassellundar definieras som naturtyper som skyddas genom naturvårdslagen.
En lund är en skog med stor artrikedom, vanligen lövträd i rikliga mängder, som växer på närings- och humusrik mark.
Det finns lundar i hela Finland, många av dem bara i form av ett litet område mitt i en moskog. Lundarna förekommer oftast i trakter där både jordmånen och klimatet är särskilt gynnsamma. Av hela Finlands skogsareal består bara en procent av lundar.
Mera information
Miljöråd Aulikki Alanen, miljöministeriet, tel. 040 684 7146, förnamn.efternamn@ymparisto.fi
Projektchef Anne Raunio, Finlands miljöcentral, tel. 0400 148 690, förnamn.efternamn@ymparisto.fi
|