Gå in i texten   RSS |  Sidkarta |  Suomeksi |  In English  
 

       Avancerad sökning
 
 
Miljöministeriet | Finlands miljöcentral | Regional miljöinformation | www.ara.fi
« Föregående nivå
12.10.2006 (Uppdaterad)
Västra Finlands miljöcentral
Kontakta den sidansvarige
Versioner
Finsk version
Skriv ut
www.miljo.fi > Tillståndsfrågor > Naturvård > Tillstånd att avvika från fridlysningsbestämmelserna för naturskyddsområden
  
Vi förnyar vår webbtjänst under våren 2013.
Läs mer om förnyelsen

Tillstånd att avvika från fridlysningsbestämmelserna för naturskyddsområden

En förutsättning för att ett sådant tillstånd ska beviljas är att avvikelsen från förbudet inte äventyrar själva syftet med skyddsområdet. Många naturskyddsområden ingår samtidigt i Natura 2000. När du ansöker om tillstånd att avvika från bestämmelserna måste du därför vid behov också utreda vad den verksamhet du planerar kan ha för effekter på själva grundbetingelserna för Naturaskyddet.

Naturskyddsområdena i statens ägo är naturreservat, nationalparker eller andra naturskyddsområden som inrättats med stöd av en lag eller förordning. När du vill ansöka om tillstånd som gäller ett sådant område ska du i regel vända dig till den  förvaltande myndigheten Forststyrelsen eller Skogsforskningsinstitutet. I vissa fall är miljöministeriet den instans som beviljar tillståndet. 

Om du vill veta för vilka aktiviteter du kan få tillstånd till undantag av den myndighet som förvaltar området kan du titta på bestämmelserna kring inrättandet av området eller på de ordningsregler som gäller där. Med ett tillstånd kan du t.ex.få lov att fånga djur, samla växter för vetenskapliga ändamål, fiska, göra geologiska undersökningar eller leta malm. Ibland kan det vara nödvändigt att ha tillstånd enbart för att få röra sig i området.

Ett naturskyddsområde på privat mark kan inrättas på beslut av den regionala miljöcentralen. De förbud och begränsningar som gäller i området framgår då av beslutet, likaså kan där nämnas att det krävs tillstånd för vissa aktiviteter. Tillståndet till undantag ska du då ansöka om hos den regionala miljöcentral i vars ansvarsområde det aktuella naturskyddsområdet finns. I besluten om vissa gamla naturskyddsområden anges att statens naturskyddsövervakare är den tillståndsgivande myndigheten. I sådana fall ska du vända dig till miljöministeriet med din ansökan.

Om du ansöker om undantag från ett förbud som gäller arter, kan det vara nödvändigt att ansöka om undantag inte bara från fridlysningsbestämmelserna för skyddsområdet utan också separat från de allmänna fridlysningsbestämmelserna i naturvårdslagen eller från förbuden i bilaga IV i habitatdirektivet, eftersom de gäller överallt. Vänd dig då till din regionala miljöcentral.

 
På vår webbplats
Naturvård
© Copyright Statens miljöförvaltning  | Om vår webbtjänst  | Ge respons | Kontaktinformation