Eläimet ja CITES
CITES-sopimus sääntelee lukuisten uhanalaisten eläinten, niiden osista valmistettujen tai niitä sisältävien tuotteiden kauppaa. Suomessa sopimus on toimeenpantu EU-lainsäädännöllä joka sääntelee uhanalaisten eläinten tuontia ja vientiä EU:n ulkorajojen yli. EU-lainsäädäntö sääntelee myös jäsenmaidenvälistä ja sisäistä kaupankäyntiä. Sääntely koskee siis myös Suomen sisäistä kaupallista toimintaa. Käytännön tasolla valvonta tapahtuu Suomen ympäristökeskuksen myöntämien lupien sekä todistusten avulla.
| |
|
 |
|
Tiikerituotteet kuuluvat CITES-sääntelyn piiriin. Niiden tuontiin ei myönnetä lupia. © Veijo Miettinen, SYKE
|
| |
Sääntely koskee myös ei-kaupallisiin tarkoituksiin tuotavia tai vietäviä eläimiä ja eläintuotteita. Yleinen esimerkki tällaisesta tapauksesta on yksityishenkilön mukana matkustava eksoottinen lemmikkieläin.
Eksoottisia lemmikkejä ja kotimaisia karhutuotteita
CITES-sopimukseen kuuluvien eläinlajien ja eläintuotteiden kauppa on monimuotoista. Se sisältää mm. eksoottisia lemmikkieläimiä, matkamuistoja, metsästystrofeita, ruokatavaraa, nahkatuotteita, lääkeaineita ja kosmetiikkaa. Siihen voi törmätä niin yksityishenkilönä Internetin lemmikkikaupassa kuin nahkatuotteita ostavan yrityksen edustajana kansainvälisillä markkinoilla. Myös osa kotimaisista eläimistä, kuten karhu, kuuluu sääntelyn piiriin.
Asianosaisten on haettava vaadittavat luvat ja todistukset hyvissä ajoin ennen tuontia, vientiä tai kaupantekoa. Ilman tarpeellisia dokumentteja matkaavat eläimet ja tuotteet takavarikoidaan tullissa. Suomessa ilman asianmukaista todistusta myyty ja/tai ostettu eläin, sen osa tai siitä tehty tuote on laiton.
Lisää tietoa erilaisista CITES-sopimuksen alaisista eläin- ja eläintuoteryhmistä sekä niiden vaatimista luvista tämän sivun alasivuilta vasemman palstan linkeistä.
Tuonti ja vienti edellyttävät lupaa
CITES-sopimus on toimeenpantu EU-maissa unionin yhteisellä lainsäädännöllä. EU:n CITES-lainsäädännön alaisten eläinlajien tuonti, vienti ja kauppa vaativat erilaisia lupia, todistuksia ja/tai ilmoituksia. Lisäksi useita eläintuotteita, kuten valastuotteita, ei voi tuoda Suomeen muuta kuin tieteellisiin tarkoituksiin.
Tarvittavat CITES-luvat määräytyvät pääasiassa lajin ja käyttötarkoituksen mukaan. CITES-lupamenettely -sivuilla kerrotaan tarkemmin luvantarpeesta ja eri luvista.
HUOM! CITES-lainsäädännön lisäksi on noudatettava myös muuta lainsäädäntöä. Eläimiä ja eläintuotteita kuljettavien on hyvä olla perillä esim. Eviran vaatimuksista (ks. sivun oikean palstan linkit). Elävien nisäkkäiden ja lintujen tuontiin saatetaan vaatia myös Suomen riistakeskuksen tuontilupa.
Lisätietoja

SYKEn puheluiden hinnat
Ota yhteyttä
|